top of page
Pink Sugar

Kolposkopia

Kolposkopia to nieinwazyjne badanie umożliwiajÄ…ce dokÅ‚adnÄ… obserwacjÄ™ dolnej części ukÅ‚adu rozrodczego. Jest jednÄ… z metod endoskopowych wykorzystywanych w diagnostyce ginekologicznej, pozwala wykryć przedkliniczne postaci raka szyjki macicy. Badanie polega na oglÄ…daniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanaÅ‚u oraz pochwy i sromu przy pomocy urzÄ…dzenia zwanego kolposkopem. To mikroskop majÄ…cy zdolność powiÄ™kszajÄ…cÄ… kilku- lub kilkunastokrotnÄ…. Za jego pomocÄ… uzyskuje siÄ™ obraz trójwymiarowy. 

​

Najczęściej przeprowadza się ją w przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego lecz wskazaniem do kolposkopii może być także uwidocznienie podczas badania ginekologicznego we wziernikach, podejrzanych zmian na części pochwowej szyjki macicy czy też uporczywe upławy lub świąd sromu.

​

Badanie kolposkopowe nie wymaga znieczulenia, jest ono zupeÅ‚nie bezbolesne, a wynik otrzymuje siÄ™ w ciÄ…gu zaledwie kilku minut. Można je przeprowadzać wielokrotnie i jest zupeÅ‚nie nieszkodliwe dla organizmu, dziÄ™ki czemu może być wykonywane również u kobiet ciężarnych.

Najbardziej wiarygodne wyniki uzyskuje siÄ™ u kobiet w okresie aktywnoÅ›ci pÅ‚ciowej. Po okresie menopauzy dochodzi do przemieszczania siÄ™ w głąb kanaÅ‚u szyjki macicy strefy styku nabÅ‚onków, przez co staje siÄ™ ona trudna do uwidocznienia w badaniu kolposkopowym. W zwiÄ…zku z tym procesem, aby ograniczyć ryzyko uzyskania faÅ‚szywych wyników, u kobiet w okresie menopauzy konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej miejscowej kuracji estrogenowej na kilka dni przed badaniem.

​

Część pochwowa szyjki macicy pokryta jest nabÅ‚onkiem wielowarstwowym pÅ‚askim, natomiast wnÄ™trze jej kanaÅ‚u wyÅ›ciela nabÅ‚onek walcowaty. Strefa styku tych dwóch nabÅ‚onków jest miejscem, w którym najczęściej rozpoczynajÄ… siÄ™ zmiany o charakterze atypii.

​

W badaniu kolposkopowym uwidocznienie tej strefy ma wiÄ™c szczególne znaczenie. Możliwość dokÅ‚adnego uwidocznienia, różnicowania i lokalizacji nawet niewielkich zmian ma istotne znaczenie w ustalaniu i przeprowadzaniu prawidÅ‚owego monitoringu kobiet zagrożonych patologiami szyjki macicy, pochwy oraz sromu, a także jest przydatne podczas podejmowania decyzji, co do dalszej diagnostyki lub terapii w przypadku wykrycia nieprawidÅ‚owoÅ›ci o charakterze przednowotworowym lub nowotworowym.

​

Wielokrotnie kolposkopowa weryfikacja wyniku cytologicznego pozwala na zaniechanie terapii radykalnej na rzecz terapii oszczędzającej, co w przypadku młodych kobiet w okresie prokreacji ma istotne znaczenie.

​

Badanie kolposkopowe umożliwia:                           

  • Pobranie wymazu z szyjki macicy do badania cytologicznego, na obecność wirusa HPV czy Chlamydia trachomatis.

  • Wykrycie zmian przednowotworowych i mikroinwazji 

  • Uwidocznienie takich zmian jak polipy Å›luzówkowe, zmiany pochodzenia wirusowego, jak np. kÅ‚ykciny koÅ„czyste.

  • Uzyskanie materiaÅ‚u tkankowego do badania histopatologicznego podczas biopsji celowanej z miejsc najbardziej podejrzanych

  • OcenÄ™ struktury przestrzennej nabÅ‚onka, jego barwÄ™, ukÅ‚ad i przejrzystość oraz rysunek naczyÅ„ krwionoÅ›nych

  • Dostarczenie informacji na temat etiologii i dynamiki rozwoju zmian w szyjce macicy, pochwie lub na sromie

  • Uwidocznienie topografii i ocenÄ™ morfologii zmian

  • OkreÅ›lenie rodzaju i zakresu zabiegu w przypadku uwidocznienia zmian

  • Monitoring efektów terapeutycznych

​

​

W celu uzyskania prawidÅ‚owego obrazu kolposkopii nie może ono być wykonywane podczas krwawienia miesiÄ…czkowego. Na kilka dni przed zabiegiem wymaga siÄ™ od pacjentek, by zaniechaÅ‚y współżycia seksualnego, badania ginekologicznego oraz irygacji pochwy.

Kolposkopia jest jedynie badaniem uzupeÅ‚niajÄ…cym testy cytologiczne i nie umożliwia postawienia koÅ„cowej diagnozy, może ona jedynie sugerować patologiÄ™. Do postawienia peÅ‚nej diagnozy niezbÄ™dna jest weryfikacja histopatologiczna pobranego materiaÅ‚u podczas biopsji celowanej umożliwiajÄ…cej zróżnicowanie raka inwazyjnego od zmian dysplastycznych.

​

Kiedy należy wykonać kolposkopię?

​

  • gdy wynik badania cytologicznego jest nieprawidÅ‚owy;

  • przy wykryciu infekcji HPV;

  • aby pobrać wycinek do badania histopatologicznego  w celu postawienia rozpoznania;

  • żeby dokÅ‚adnie ocenić zmiany sugerujÄ…ce stan przedrakowy, raka przedinwazyjnego oraz raka naciekajÄ…cego;

  • w celu kontroli poprzednich nieprawidÅ‚owych zmian w badaniu kolposkopowym.

Po wiÄ™cej informacji skontaktuj siÄ™ z nami: 

​

Tel. 733-720-838

Godziny przyjęć : 

PoniedziaÅ‚ek 17-21 

Czwartek 17-21  

Zapraszam codziennie do kontaktu telefonicznego w celu ustaleniu dogodnej godziny również w inne dni. 

​

 

  • Gabinet Ginekologiczny Gontkiewicz
bottom of page